Spor o Hongkong sa stupňuje: Čína najnovšie pozastavila dovozy amerických potravín

Autor: Jozo Peric | 14.6.2020 o 17:39 | Karma článku: 2,45 | Prečítané:  466x

Čínski vládni úradníci nariadili najväčším štátnym poľnohospodárskym spoločnostiam, aby zastavili nákup niektorých amerických farmárskych výrobkov z USA vrátane sójových bôbov. Čínski nákupcovia tiež zrušili nákup bravčového mäsa.

Peking týmto spôsobom reaguje na zvyšovanie napätia s USA kvôli Hongkongu. Peking súbežne oficiálne popiera, že by vydal akýkoľvek príkaz na zastavenie dovozov.

Tieto kroky sú najnovšími príznakmi toho, že ťažko vyrokovaná obchodná dohoda medzi dvoma najväčšími ekonomikami sveta je ohrozená. Ešte pred mesiacom čínsky premiér Li Kche-čchiang zopakoval prísľub držať sa dohody, ktorú dve najväčšie ekonomiky sveta podpísali v januári. Odvtedy však napätie neustále rastie. K zásadnému zhoršeniu prišlo najmä v momente, keď Peking zvýšil dohľad nad Hongkongom.

Opatrenia na zastavenie dovozu prišli obratom potom, ako americký prezident Donaldovi Trump minulý piatok kritizoval Peking po tom, čo uviedol do praxe kontroverzné nové právne predpisy o národnej bezpečnosti týkajúce sa Hongkongu. Kritici tvrdia, že Peking týmto krokom porušil zásadu „jedna krajina, dva systémy“, ktorá bola absolútnou podmienkou odovzdania autonómneho Hongkongu do čínskej správy v roku 1997 Veľkou Britániou.

Trump vo svojom vyhlásení uviedol, že USA začnú rušiť niektoré obchodné privilégiá Hongkongu bez toho, aby uviedol podrobnosti o tom, ktorých výnimiek sa tento krok bude týkať. Prisľúbil tiež sankcie voči čínskym a hongkonským úradníkom, ktorí sa „priamo alebo nepriamo zapájajú do narušenia autonómie Hongkongu“. Opäť bez ďalších podrobností.

Napätie medzi USA a Čínou sa stupňuje od okamihu, keď Trump začal obviňovať Čínu, že od začiatku zavádzala celý svet o rozsahu prepuknutia a riziku šírenia koronavírusu. Aktuálnym následkom tohto sporu je napríklad pohyb na komoditných trhoch, keď sa Čína rozhodla uprednostniť nákup brazílskej sóje namiesto americkej fazule. Neistotu na trhoch reflektuje aj kurz amerického dolára a čínskeho jüana, keď čínska mena dodnes oslabila o 2,7 % z marcovej úrovne. Keďže Trump dnes viac ako kedykoľvek predtým potrebuje ukázať domácemu publiku vonkajších nepriateľov, je pravdepodobné, že napätie bude stupňovať. V každom prípade bude zaujímavé sledovať, ako sa situácia prejaví na finančných trhoch. Tie zatiaľ ostávajú pokojné.

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Už ste čítali?