Prípad Coinbase ilustruje príliv inštitucionálnych investorov do kryptomien

Autor: Jozo Peric | 3.5.2021 o 8:48 | Karma článku: 0,00 | Prečítané:  34x

Kryptomeny sa snažia vytvoriť nový, digitálny finančný systém, ktorý by svojou flexibilitou nahradil ten starý, "uzavretý" v národných rámcoch. Túto víziu v poslednom čase podporujú inštitucionálni investori.

Za rastúcim dopytom kryptomien a cenných papierov pre ich infraštruktúru sú inštitucionálni investori. O procese sa dá podľa môjho názoru hovoriť ako o inštitucionalizácii bitcoinu a ďalších kryptomien. Tento proces dobre ilustruje štruktúra akcionárov online platformy Coinbase Inc. V priebehu dvoch rokov sa podiel inštitucionálnych investorov do Coinbase zvýšil z jednej štvrtiny na dve tretiny.

Cieľom spoločnosti Coinbase je podľa jej vlastných slov vytvorenie otvoreného finančného systému pre celý svet. To, ako v dnešnej dobe ľudia investujú, míňajú, šetria a vo všeobecnosti zachádzajú s financiami, zostáva ťažkopádne, neprístupné, drahé a regionálne izolované. Zatiaľ čo internet premenil našu spoločnosť prepojením celého sveta a umožnil bezproblémovú výmenu informácií, finančný systém za rýchlosťou technologického pokroku zaostáva. Tvorcovia Coinbase a celá kryptomenová komunita sú preto presvedčení, že je nutné vytvoriť nový, digitálny finančný systém.

V súčasnosti na platforme Coinbase operuje asi 43 miliónov maloobchodných užívateľov, 7 000 inštitúcií a 115 000 partnerov vo viac ako 100 krajinách sveta. Spoločnosť v roku 2020 utŕžila hrubé príjmy v hodnote 1,27 miliardy dolárov, čo predstavuje 40 % medziročný rast. Oproti strate 30 miliónov dolárov v roku 2019 spoločnosť vlani vykázala zisk 322 miliónov dolárov.

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

Mikloš: Matovičova reforma? Ďalší konflikt, výsledok žiadny

Bývalý minister financií tvrdí, že takto sa to nerobí.

Stĺpček Jakuba Fila

Čím dlhšie bude Matovič páchať škody, tým ťažšie ich bude zahojiť

Štát by mal komunikovať zrozumiteľne.


Už ste čítali?